Taşınızı taşımayın...


13 Mayıs 2017 Cumartesi
Taşınızı taşımayın...


VÜCUT DIŞINDAN ŞOK DALGALARIYLA TAŞ KIRMA (ESWL)

ESWL: Günümüzde böbrek taşlarının tedavisinde sık ve güvenle kullanılan bir tedavi yöntemdir.
Bu yöntemle taşlar kum taneleri gibi parçalanır ve idrarla kolaylıkla atılabilecek hal alırlar. ESWL böbrek taşlarının cerrahiye gerek kalmadan ortadan kaldırılmasına olanak sağlayan, cerrahiye göre daha konforlu, daha risksiz ve daha ucuz bir tedavi yöntemidir. Hastanın normal yaşamasına dönmesi, cerrahi yöntemlere göre çok daha kısadır.

TAŞ NASIL KIRILIYOR ?

ESWL (taş kırma) cihazları yüksek basınçlı şok dalgaları üretirler. Bu şok dalgaları hastanın yumuşak dokularından zarar vermeden böbreği de geçerek bir x-ray yardımı ile hedeflendirildikleri böbrek taşına çarparlar. Tekrarlanan şok dalgalarının sonucunda taş böbreklerden çıkıp, üreterlerden kolaylıkla geçebilecek ve idrarla rahatlıkla atılabilecek boyutta küçük parçalar halinde ufalanmış olur. İşlem genellikle 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. ESWL tedavi gerektiren taşların %70'i için uygun bir tedavi seçeneğidir.

ESWL İŞLEMİ AĞRILI MIDIR ?

İşlem sırasında hastanın hissettiği şok dalgalarının ciltten geçerken yarattığı hafif batmalardan ibarettir. Yeni kuşak ESWL cihazlarında işlem oldukça ağrısız ve konforludur. İşlem sırasında şok dalgalarının yarattığı bir ses duyulur.

ESWL'NİN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Etkili ve güvenlidir.
  • Cerrahiye gerek bırakmadan tedavi sağlar.
  • Hastanede yatmayı gerektirmez.
  • Vücutta yara oluşturmadan tedavi eder.
  • İyileşme süresi çok kısadır.

 

ESWL NE KADAR BAŞARILI BİR YÖNTEMDİR ?

Böbrek taşlarının %80'i ESWL sonrasında böbrekten temizlenirler. Başarıda en önemli faktörler, taşın özellikleri, kullanılan cihaz ve işlemi gerçekleştiren ekibin deneyimi şeklinde sıralanabilir.

ESWL SONRASINDAN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR ?

Ortaya çıkan taş kırıntılarının dökülmesi için kişinin hareket etmesinin ayrıca önemi vardır. İşlem sonrasında hastanın yapması gereken en önemli şey bol su içmektedir. Doktorun belirleyeceği süre sonrasında taşın durumu kontrol edilir ve gerekirse ek seanslar uygulanır.